Wyciąg do ćwiczeń – urządzenie umożliwiające kompleksowy trening

Zapisując się do klubu fitness, możemy uczęszczać nie tylko na różnorodne zajęcia, pomagające kształtować sylwetkę, ale również korzystać z dostępnego tam sprzętu treningowego. Wśród wielu maszyn na uwagę zasługuje wyciąg do ćwiczeń. Z czego jest skonstruowany i jak można na nim trenować?

Wyciąg do ćwiczeń – urządzenie wielofunkcyjne

wyciąg do ćwiczeń np. sufitowy to sprzęt, który wielu osobom kojarzy się jedynie z treningiem górnych partii mięśniowych. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, istnieją bowiem modele, które pozwalają na kompleksowy trening całego ciała. Ćwiczenia na wyciągu angażują do pracy wiele stawów oraz różne grupy mięśniowe jednocześnie. Dzięki temu trening, który składa się głównie z ćwiczeń na wyciągu, pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty w krótkim czasie. Wyciągi mimo skomplikowanego na pierwszy rzut oka wyglądu są bardzo proste i bezpieczne w użyciu. Z powodzeniem korzystać z nich mogą także osoby początkujące.

Rodzaje wyciągów do ćwiczeń

Siłownie wyposażone są zazwyczaj w wyciągi różnego rodzaju. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by do treningu wybrać model, który umożliwi nam osiągnięcie założonych celów. Jeśli jednak myślimy o zakupie sprzętu do domu, warto znać różnice pomiędzy poszczególnymi modelami. W jednym z podstawowych podziałów wyróżnić możemy:

– Wyciąg górny, a więc taki, w którym lina zaczepiona jest u góry. Służy on przede wszystkim do wzmocnienia ramio oraz grzbietu. Ćwiczenia na tego typu wyciągu pomagają wzmocnić plecy, a co za tym idzie zminimalizować dolegliwości ze strony kręgosłupa.

– Wyciąg dolny doskonale sprawdzi się u osób chcących wymodelować i wzmocnić triceps, biceps i przedramię. 

– Wyciąg uniwersalny (mieszany) posiada regulację wysokości oraz miejsca, w którym zaczepia się linę. Sprzęt ten łączy w sobie cechy dwóch wyżej wymienionych modeli. Dzięki niemu możemy wykonać kompleksowy trening górnych partii ciała. 

– Wyciąg bramowy, a więc najbardziej uniwersalny spośród wszystkich modeli. Pozwala na wykonanie kompleksowego treningu.

Dodatkowe akcesoria

Wybierając wyciąg do użytku domowego, warto wziąć pod uwagę modele wyposażone w dodatkowe akcesoria. Dzięki nim można znacznie zwiększyć liczbę wykonywanych ćwiczeń. Doskonałą opcją jest ławeczka pozwalająca na trening w pozycji siedzącej, a nawet leżącej. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju liny i odważniki umożliwiające odwodzenia nóg, a nawet wiosłowanie. 

Wyciąg do ćwiczeń to sprzęt, który cechuje się dużą różnorodnością. Wykorzystując go na siłowni bądź decydując się na jego zakup, warto wybrać model, który pomoże osiągnąć nasze cele treningowe.